338   BUVELOT, LOUIS (EIGTL. ABRAM-LOUIS BUVELOT)

"The Kalighat Kali Temple on the Hoogly, Calcutta".

Aquarell,
sig. u. dat. 1855 u.l., verso a. Etikett betitelt,
23,5x30,5 cm (LM)

Estimation CHF 3'500
EUR 3'500
USD 3'763
Sold for CHF 3'000